A faablakgyártás válsága és a lehetőségek
A versenyképesség meghatározó része a termelékenység, hatékonysága az alkalmazott technológiától, az eszközigénytől és a működést biztosító feltételektől függ. (eggyes képek, csak a letölthető pdf-ben tekinthetőek meg)
Ha visszatekintünk az elmúlt évekre, az ajtó- és ablakgyártásnál a termelékenység nem nőtt, hanem csökkent, annak ellenére is bekövetkezett, hogy időközben fejlődött a gyártástechnológiát kiszolgáló gépesítés és automatizálás. Régebben a termelékenységet a tömegtermelés és az alacsonyabb szintű minőség jellemezte.
De mindez nem támasztja alá azt a tényt, hogy a nyolcvanas években az ÉPFA soproni gyára lakossági megrendelésre (soproni minőség) két műszakban 600 db ablakot állított elő.
Az ÉPFA ferencvárosi gyárában pedig a „RIGI” keret-összeépítő központ az alkatrészeket egyszerre négy oldalról csapozta, ragasztóval megkente, majd keretként összeszorítva a sarkokat „csillagszöggel” rögzítette. Ezt követően a keretek kétoldali csiszolása után kerültek a körbemaró gépre, ahol egy időben a keret mind a négy oldalát aljazták.
A „RIGI” ablakgyártó központ kapacitása naponta (2 műszak) 800 db ablak volt.
Az ÉPFA épületasztalos-ipari gyárai 1992-ben megszűntek, így a piaci igényekhez jobban igazodó kisebb üzemek és műhelyek vették át az ajtó- és ablakgyártást.
A kisebb műhelyek, melyek nemcsak nyílászárókat gyártanak ma, az asztalosipar alapgépeivel készítik a csapos és a kontraprofilos sarokkötésű ajtót és ablakot, de nem ritka a többfejes gyalugép és az ablakgyártásra kifejlesztett csapozó marógép sem. (1. sz. kép).
Az a jtó- és a blakgyártásra szakosodott üzemeknél ablakgyártó központok és CNC ablakgyártó gépek dolgoznak.
PIACI HELYZET
A ha zai ablakpiacon 1994 -ig növekvő eladási tendencia volt megfigyelhető. A folyamatos csökkenés mellett még 1998- ban 635 cég gyártott fa- és 171 cég műanyag ablakot. Ma az ablak több mint 57%-a műanyagból készül és még a 16%-ot sem éri el a f aablak mennyisége.
GYÁRTÁSTECHNOLÓGIA
A műanyag ablak felfutása a faablak rovására több tényezőre vezethető vissza.
Itt meg kell említeni a faablak szükséges felületkezelését a műanyag ablakhoz képest, és a faablak bonyolult és költséges gyártástechnológiáját.
A hagyományos fából készült nyílászárók gyártása komplex üzemi rendszert igénylő feladat. A beérkező keretanyag egymásra épülő technológiai folyamatokon megy keresztül, amire a profil elkészül.
A megmunkált anyag az összeállítás után még további folyamatokat igényel. Ezért az ilyen üzemekben feltétlenül szükség van tapasztalt szakemberekre, mert az alapanyag több lépcsőben az ő kezük munkája során alakul át az ablak végleges alkatrészévé.
A műanyag nyílászárót gyártó üzemekbe már a végleges formájú és felületű elemek érkeznek, amelyeket programvezérelt automata gépeken betanított munkások, gépkezelők vágnak méretre
és állítanak össze.
A fa nyílászáróknál kezdetben sok panasz volt a vetemedésre és a felületkezelésre. A nyílászárók minőségi javulása akkor következett be, amikor szerkezeti váltással megjelent a rétegragasztott keretanyagú hőszigetelt ablak.
Az iparilag előállított tömbösített, hosszú (6–7 m) keretanyag felhasználási lehetősége hatékonyabbá tette a nyílászáró szerkezetek gyártását.
Jelentősen javult a felületkezelés minősége is az egyre jobb festékek szakszerű felvitelével. Ma már elmondható, hogy igen jó minőségű hőszigetelt fa nyílászárók „prémium” minőségben gyárthatók, amelyek lényegesen tartósabbak a műanyag ablaknál. A fa nyílászárók egyedüli
hátránya a műanyag szerkezetekkel szemben a magasabb ár, amihez a drága, korszerűtlen gyártástechnológia nagyban hozzájárul.
A FA NYÍLÁSZÁRÓK KÜLÖNBÖZŐ GYÁRTÁSTECHNOLÓGIÁJA
Az ajtó és az ablak profilos keretanyagok összeépítéséből tevődik össze. A versenyképességet, illetve az önköltséget legjobban a különböző gyártástechnológiával készülő keretszerkezetek sarokkötései befolyásolják (1. sz. ábra).
A csapos és a H5-ös kontraprofilos keretszerkezetek sarokkötései saját keretanyaguk összeragasztásával önhordókká válva egyszerűen gyárthatók. Az előbbiekhez képest az illesztett kontraprofilú keretszerkezetek köldökcsapos és összehúzó vasalatos összeépítése többletmunkával, költséges és alacsony termelékenységű CNC- gépekkel készül. Tagadhatatlan a pártos felfogás a H5-ös kontraprofilos technológiával kapcsolatban, de tény, hogy olyan innovációról van szó, ami nagyban hozzájárul a hatékonyabb nyílászáró szerkezetek gyártásához. Több mint 200 cég marógépen dolgozva már megtapasztalta a H5-ös kontraprofilos technológia előnyeit, a termelékenységet, a gyors szerszám- és gépbeállítást.
A H5-ÖS KONTRAPROFILOS TECHNOLÓGIA KISÉS KÖZÉPÜZEMEKNÉL
Ma a fa nyílászáró szerkezetekkel kapcsolatos igény a jelentősebb szériagyártás helyett elsősorban családi házak és műemlék épületek ajtó- és ablakcseréjére zsugorodott össze. A sokféle egyedi terméket gazdaságosan nagy értékű ablakgyártó központtal és CNC ablakgyártó géppel nem lehet gyártani. Sok esetben a kivitelezés is akadályokba ütközik, szerszám, programozás, méret stb. E termékeket hagyományos gyártással csapos, illetve H5-ös kontraprofilos technológiával készítik.
2. sz. kép: kapu vázszerkezete, legegyszerűbben kontraprofilos kötéssel készíthető
A H5-ÖS KONTRAPROFILOS TECHNOLÓGIA ELŐNYE
Termelékenység:
▪ csapos keretszerkezetekhez képest a kontraprofilos szerkezeteknél elmarad a nyílt és zárt csaphely készítése, felére csökken a csapozási idő (2. sz. kép)
▪ minden hossz és végprofil egy műveletben készíthető
▪ mágneses ajaklemez használatával megszűnik a gépbeállítás a marógépen (3. sz. kép).
Anyagfelhasználás:
▪ ablaknál 5 – 6%-kal, átmenő csapos ajtónál 8 –10%-kal kevesebb a keretanyag-felhasználás.
Alkatrészgyártás:
▪ megvalósítható az alkatrészgyártás, megszűnik a nagyméretű keretszerkezetek aljazása, kisebb helyen és kevesebb létszámmal végezhető a munka (4. sz. kép)
▪ nagyméretű keretszerkezetek alkatrészként felületkezelhetők, helyszínre szállítva összehúzó vasalattal a keretszerkezetek összeállíthatók. Pl. portál, téli kert, pavilon, tolóajtó, erkélyajtó stb. (5. sz. kép).
4. sz. kép: üvegajtó gyártása alkatrészekben és keretszerkezetben
Szerszámozás:
A versenyképesség meghatározó része a rezsiköltség, melynek egyik fontos eleme az alkalmazott szerszám. Az univerzálisan használható körkéses profilmarónak egyszerű a gyártása és nagy éltartalékkal rendelkezik, ezért a fajlagos szerszámköltség csak töredéke a cserelapkás szerszámnak. A nagy értékű és nehéz csapozó szerszámokkal szemben a kontraprofilos technológiával a teljes végprofilozást is kisméretű és könnyű körkéses marófejek végzik (6. sz. kép).
5. sz. kép: alkatrészben felületkezelt és a helyszínre szállított portál
6. sz. kép: 92-es ablakszárny végprofilozó körkéses marófeje, és a csapozó szerszám
Minőség:
A cserelapkás szerszámoknál a profilkialakítás költségérzékeny, ezért szabványlapkákat használva kötött, egyszerű profilokat készítenek.
A H5-ös ablakszerkezetek minőségi profilokkal készülnek, ahol a tok euronúttal és légkamrával készül.
A profilok külső és belső sarkai kerekítve vannak, az üvegrögzítő léc az ablakszárnyba roncsolásmentesen (szögezés nélkül) berakható és kivehető (2. sz. ábra).
A kontraprofilos keretszerkezetek hossz- és végprofiljai személytől függetlenül fokozott pontossággal készülnek. Mindez nem mondható el a csapos keretszerkezeteknél, ahol a fűzött szerszám pontossága a dolgozótól is függ (7. sz. kép). Ismert az a tény, hogy a csapos sarokkötéseknél nincs meg a ragasztás feltétele, szoros illesztésnél a felületekről letolódik a ragasztó, és nincs meg a felületekre ható nyomás sem.
A kontraprofilos kötésnél a ragasztó nem tolódik le a felületről, hanem a felületbe préselődik. A kedvező ragasztási feltételek biztosításával szilárd és tartós ragasztás van az önzáró és öntartó kontraprofilos kötéseknél.
Az előbbiekből következik, hogy a kis- és közép üzemeknél az ajtó- és ablakgyártás a leghatékonyabban a H5-ös technológiával működik.
H 5 Kontraprofil Faipari
Szerszámgyártó Kft.
1103 Budapest,
Gyömrői út 76-80 sz.
Tel./fax: (1) 433-40-70
Mobil: 06-30/600-15-26
E-mail: info@metner.hu
Web: www.metner.hu
Kapcsolódó dokumentum:
asztalos-december-43-46
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Jó (még) az öreg a háznál
Az informatika az egyik leggyorsabban fejlődő terület. Nem is kell nagyon sokat visszamenni az időben, amikor floppy lemezre menthettünk 1.4 Mb adatot, most pedig már terrabájtokban mérjük az adathordozók kapacitását.
A Mafell bemutatja az új LO 55 routert
A Mafell bemutatja a teljesen megújult LO 55 maróját. A jól átgondolt, robusztus és szerszámmentes szorítórendszerben az okosan alkalmazott technológia és a széleskörű tartozékok bizto...
RAUVISIO innara: természetes anyagokból készült falburkolat
Innara egy védőistenség neve volt a bronzkorban. 2023 októberétől a falburkolatok új generációját is jelképezi. A RAUVISIO család új tagjával a REHAU olyan anyagot fejlesztett ki.