Ablakbeépítés műszaki sajátosságai
Gőzerővel folynak mostanság a középületek, azokon belül is az iskolai épületek energetikai korszerűsítési munkálatai. Ezek a felújítási munkák többnyire a homlokzat hőszigetelését, nyílászárók cseréjét és a megújuló energiaellátást vagy a fűtési berendezések korszerűsítését foglalja magában.
Cikkünkkel egy olyan általános példát mutatunk be, amikor a közbeszerzés idején még nem ismert műszaki megoldást kellett volna beárazni, illetve olyan többletmunka keletkezett, aminek az érvényesítése nem realizálódhatott a kivitelezés folyamán. Az okok általában a közbeszerzési sajátosságokra, illetve a tervezés hiányosságaira vezethetők vissza.
A munkákat – nyílt közbeszerzésekkel – többnyire közbeszerzésre alkalmas generál kivitelezők pályázzák meg, az ablakgyártó vállalkozás beszállítóként vagy alvállalkozóként vesz részt a kivitelezésben. Ezek a munkák általában nem építési engedély köteles kivitelezések, ezért a komplett kiviteli tervek nem teljes értékűek. Legtöbbször az energetikai számítások mellé csak homlokzati rajzok kerülnek, nyílászárókról is inkább csak kiírások és jó esetben konszignációs rajzok rendelkeznek. A pályázat idején a generál pályázó vagy maga árazza be a pályázathoz tartozó árazatlan költségvetést vagy a partner beszállítója. A mi esetünkben ezt az ablakgyártó árazta be. Ritkán történik a pályázat idejében komplett helyszíni felmérés, hiszen nem tudni melyik pályázó cég nyeri meg, sőt, a megrendelés akár éveket is elhúzódhat az ajánlat adásától számítva.
Közbeszerzési sajátosság, hogy a pályázathoz készített tervezői árazatlan költségvetést változtatás nélkül kell beárazni, elsősorban az összehasonlíthatóság érdekében. Az ajánlattevőt még ún. teljességi nyilatkozatra is kérik, ami tartalmazza, hogy a feladatot megismerte, műszaki előírások szerint kompletten meg tudja oldani. Többletköltséget ezzel nem tud elszámolni. Általában a beruházó sem rendelkezik többletforrással, ha pedig van tartalék, akkor még több forráshiányos feladatot próbál megoldani ezzel. Ablakok esetén az egységárak eltérhetnek egymástól hiszen az előírt műszaki tartalmakon túl (K-érték, légzárás, üveg kritériumok stb.) az ablak olyan tartozékait is árazni kell, mint például a szegélyek takarása, külső-belső párkányok, rögzítő szerelvények és beépítési segédanyagok, tömítések. Sok támpontot nem kap az ajánlat készítő, ezért ajánlott minden esetben a helyszíni szemle is. Így is lehetnek még benne buktatók.
A példánk azt mutatja, hogy az ajánlatadáskor pár szóban meghatározták a feladatot – műszaki paraméterekkel és mennyiséggel. Az ablakpárkányok is külön soron kerültek meghatározásra.
A történetünkben szereplő rendellenességet az okozta, hogy az épület 15 cm vtg. külső hőszigetelést kapott. A terv szerint a kibontott nyílászárók helyére kerültek volna beépítésre az új szerkezetek. A bontás folyamán viszont a termo pont áthelyeződött, ezáltal nem a kibontott ablakok helyére, hanem az épület falazott külső síkjára kerültek a nyílászárók. Ennek az lett a következménye, hogy a tervezett belső párkányok helyett olyan megoldást kellett alkalmazni, amit a kiírás szerint nem lehetett előre meghatározni. Ráadásul kb. 15 cm-rel nagyobb lett a mélysége mindennek.
Járulékos anyagfelhasználás is növekedett, példaként megemlítve a purhab és a rögzítő csavarok mennyisége, festés stb.
A műszaki ellenőrök és a beruházók a többletköltségeket nem tudták átvállalni, ezért olyan megoldást kellett keresni, amit szakmailag megalapozott pótmunkába lehetett elrendelni. A 15 cm-es mélységnövekedés miatt a már kiírás szerinti pvc könyöklőt nem lehetett beszerezni a forgalmazók jelzése alapján. A megoldás az egyedi fa ablakkönyöklők gyors legyártása és elhelyezése volt. A képeken kivehető a helyszínen lévő „tátongó” munkahézag, amit a költségvetés készítésekor előre nem lehetett volna kalkulálni.
A kivitelező táblásított fenyőt épített be, helyszíni festéssel és megfelelő rögzítéssel, tömítéssel. Az elszámolás alapja a plusz-mínusz egyenleg meghatározása volt. A tervezett pvc belső párkányok levonásra kerültek, az újonnan meghatározottak pedig többletként érvényesültek. Valójában szerződésmódosítást is vont magával a műszaki probléma.
Ez esetben a beruházó olyan többletköltséget kellett, hogy elviseljen, amit egy pontosabb tervezés esetén előre meg lehetett volna határozni. Pozitív hozzáállást jelentett, hogy a teljességi nyilatkozat ellenére nem a kivitelezőnek kellett állnia a költségeket.
Ha a tervezés fázisában nem lehet felismerni egy meglévő szerkezet cseréje során fellépő műszaki megoldást, akkor javasolt a próbaszerkezet beépítésének felvetése és annak előre történő költségmeghatározása. Ugyanez vonatkozik a gyártóra is, azaz, hogy a vállalt műszaki megoldást gondosan készítse el, amit egyeztet a műszaki ellenőrrel és utána döntenek a munka elvégzéséről.
Tanulság: Pontos tervezés, próba beépítés igénylése, szakmai tapasztalatú beépítőkkel való felmérés – már az ajánlat adás idejében is.
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Jó (még) az öreg a háznál
Az informatika az egyik leggyorsabban fejlődő terület. Nem is kell nagyon sokat visszamenni az időben, amikor floppy lemezre menthettünk 1.4 Mb adatot, most pedig már terrabájtokban mérjük az adathordozók kapacitását.
A Mafell bemutatja az új LO 55 routert
A Mafell bemutatja a teljesen megújult LO 55 maróját. A jól átgondolt, robusztus és szerszámmentes szorítórendszerben az okosan alkalmazott technológia és a széleskörű tartozékok bizto...
RAUVISIO innara: természetes anyagokból készült falburkolat
Innara egy védőistenség neve volt a bronzkorban. 2023 októberétől a falburkolatok új generációját is jelképezi. A RAUVISIO család új tagjával a REHAU olyan anyagot fejlesztett ki.