Száraz keret

A klasszikus ajtótokok még falazással együtt lettek beépítve. Épület asztalosok jól emlékeznek a gerébtok, bélés borításos ácstok, pallótok, vagy peremes pallótokos ajtókra. Ezek a tokszerkezetek valójában tömörfából, többnyire fenyőfából készültek. Később kapott felület kezelést a helyszínen.
A sorozat gyártási igény kezdte szabványosítani a tokokat, mint ahogyan kialakultak a téglákkal együtt a falvastagságok, úgy a tokméretek is. Kőműves által nedves közegben elhelyezett tokok a vakolat véglegesítése után borító vagy szegő lécet kaptak, száradás után lett elvégezve vele a passzítás, vagy a beállítás is. Ezek a tokok ugyan különböző lapokkal lettek szerelve, de stílus vagy méret váltás miatt ugyan olyan bontással lehetet csak változtatni rajtuk. Ha bele gondolunk a mai világban, hogy 20 vagy 30 évente komoly felújításon esnek át a lakások többnyire, akkor ezek a költségek ma már veteksznek egy autó árával.
Konstruktőrök a sorozatgyártás és a könnyebb szerelhetőség miatt fejlesztették ki az úgynevezett utólag szerelhető tokcsaládokat. Változó falvastagságra és változó felületi színnel, anyaggal.
Nem csak a gyors szerelhetőség volt a szempont, hanem az is, hogy könnyen kibontható legyen, és ne függjenek a szerelések a kötésidőkhöz.
Újabban a leggyakoribb tokelhelyezés a poliuretán habos kitöltés, rögzítés. Ezeknél az utólag szerelhető tokoknál egy stabil elhelyezési módszer, gyakorlatilag a falhoz ragasztjuk a tokokat. Vissza bontása egyszerű, ugyan egy -egy doboz „purhab” a kárát veszi. A poliuretán habnak itt is van ugyan kötési ideje, minden képen időtényező, de átfedésnél elhanyagolható.
A száraz elhelyezésnek a csúcsát jelenti az újfajta Startec Frame Fix tokrögzítő elem melynek a piaci létjogosultsága és gyors pontos szerelhetősége sokat segíthet az ajtógyártóknak. A szerelő habok környezet és egészségre való károsító hatása is elmarad. A szerkezet mechanikus rögzítést ad, jó állíthatósági lehetőségekkel. Telepítés után az ajtó azonnal használatba vehető. Kézi szerszám igénye minimális. 3 szerszám a 12-höz a hasonló habos tokrögzítéssel szemben.. Nincs szükség a fal nedvességtartalmának figyelésére és a hőmérsékletre sem függő. A tok háromdimenzióba állítható, utólagos pontosítás is lehetséges. A tok vissza bontása is ugyan olyan gyorsan megtörténhet. A legfontosabb kritérium az, hogy a falnyílásnak alig kell nagyobbnak lennie mint a keretnek. Ez azért fontos mivel a Startec Frame Fix tokrögzítő a végleges falvéget szorítja magához s ehhez patentolódik a tok anyaga. Itt gyakorlatilag a tokszerelő anyag szerelési vastagságát kell megengedni szerelési hézagként. Csak 20 mm es méretkülönbség a megengedett. Nagy előny ez a gipszkarton falaknál és a készre festett vagy tapétázott falvégeken. Szintező léc, csavarbehajtó és szegélyragasztón kívül már „csak” 50%-al kevesebb időt kell a szerelésre tölteni mint az egyéb elhelyezési technológiáknál.
Kíváncsian várjuk a hazai szerelő tapasztalatokat.
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Jó (még) az öreg a háznál
Az informatika az egyik leggyorsabban fejlődő terület. Nem is kell nagyon sokat visszamenni az időben, amikor floppy lemezre menthettünk 1.4 Mb adatot, most pedig már terrabájtokban mérjük az adathordozók kapacitását.
A Mafell bemutatja az új LO 55 routert
A Mafell bemutatja a teljesen megújult LO 55 maróját. A jól átgondolt, robusztus és szerszámmentes szorítórendszerben az okosan alkalmazott technológia és a széleskörű tartozékok bizto...
RAUVISIO innara: természetes anyagokból készült falburkolat
Innara egy védőistenség neve volt a bronzkorban. 2023 októberétől a falburkolatok új generációját is jelképezi. A RAUVISIO család új tagjával a REHAU olyan anyagot fejlesztett ki.