Automatikus a hitelfizetési moratórium

Javában dübörög a hitelmoratórium: a vállalkozások négyötöde döntött úgy, hogy szünetelteti a törlesztést. A derűlátóbb vállakozók a moratórium bejelentése idején dönthettek úgy is, hogy tovább fizetik az esedékes részleteket, ám mára sokak számára kiderülhetett, hogy a recesszió miatt mégis nehézséget okoz az összeg előteremtése. Mit tehetnek ők?
A hitelmoratórium szerint valamennyi március 18-áig folyósított hitel, kölcsön és lízingszerződés havi törlesztése automatikusan felfüggesztődik 2020. december 31-ig, amennyiben az adós máshogy nem rendelkezik. Azonban előfordulhat, hogy egy vállalkozó márciusban még úgy gondolta, őt nem érinti a válság, ám a helyzet mostanra megváltozott, akár mert elveszítette megrendeléseit, akár mert kimerítette tartalékait. Ha anno úgy nyilatkozott, hogy nem lép be a moratóriumba, ám most mégsem tud szerződés szerint törleszteni, akkor ez nem jelent problémát. Amennyiben ugyanis nem törleszt, akkor a bank ezt automatikusan úgy tekinti, hogy belépett a moratóriumba, az elmaradt részlet után pedig nem számít fel semmilyen plusz költséget. Amennyiben az adós anyagi helyzete a későbbiekben sem változik, akkor nincs más dolga, mint továbbra sem törleszteni, így a moratórium megmarad egészen 2020. december 31-ig.
Amennyiben a vártnál kedvezőbben alakul az anyagi helyzetünk, akkor dönthetünk úgy, hogy mégis tovább fizetjük hitelünk vagy hiteleink havi törlesztőit. Ha a részletet elutaljuk, vagy pénztárban befizetjük, akkor a bank ezt úgy fogja tekinteni, hogy az adott időszakra ki kívánunk lépni a moratóriumból, vagyis csökkenni fog a tartozásunk. Fontos, hogy ez nem jelent a jövőre vonatkozóan elköteleződést, vagyis, ha a következő hónapban nem utaljuk el vagy fizetjük be a részletet, akkor ismét visszaáll a moratórium.
Emiatt elképzelhető olyan helyzet, hogy valaki rendszertelen időközönként törleszt, így év végéig az esedékes törlesztők egy részét nem fizeti csak meg. Ezért aztán a hitele futamideje is kevésbé lesz meghosszabbítva ahhoz képest, mintha a moratórium mind a kilenc hónapját kihasználta volna az adós.
Ha olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy mégis tudjuk törleszteni a hitelünket, akkor egyrészt kiléphetünk a moratóriumból, másrészt felmerülhet az ötlet, hogy utólag rendezzük az elmaradásunkat. A moratóriumról tett nyilatkozat azonban csak a jövőre nézve érvényes, utólag nem lehet kilépni belőle. Ha a korábbi elmaradt részleteket mégis utólag rendeznénk, akkor erre előtörlesztésként van lehetőségünk, aminek viszont 1-2%-os költsége van.
Forrás: bankmonitor.hu
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Csináljuk együtt – Másképp, mint mások! 3. rész
Ebben a részben az 1600 mm-es munkaszélességben végzett gyalulással egy műveletben végezhető kontaktcsiszolásról, felületstrukturálásról és egyéb felület-előkészítő...
Vízközelben – parketta a fürdőszobában
Kevesen tudják elképzelni, hogy a lakás legnedvesebb helyiségében, a fürdőszobában egy fából készült padló adja az alaphangot.
Speciális zárak – a vevő kívánsága szerint
Kültéri vagy beltéri ajtók, ablakok speciális zárainak készítésével foglalkozik egy német cég (Bever és Klophaus, reteszek, kulcsok, zárszerkezetek gyártója és for...